Ruský umělec dává opuštěným pravoslavným kostelům modernistický nádech

Danila Tkachenko si všiml, že lidé v dnešní době přichází se stále novými výklady historických událostí, které však často slouží pouze pro podporu jejich vlastních zájmů. A právě na toto zkreslení kolektivní paměti poukazuje v projektu Monuments.

20. leden 2019 10:39:58

Ruský vizuální umělec Danila Tkachenko vytvořil unikátní projekt s názvem Monuments, který zkoumá hranice historické (kolektivní) paměti prostřednictvím umělecké apropriace ruských pravoslavných kostelů. Několik opuštěných kostelů na ruském venkově citlivě doplnil o skulptury abstraktních modernistických tvarů z lehkých materiálů, čímž chtěl poukázat na zkreslené vzpomínky na dějiny, které jsou v dnešní době často vykládány různými způsoby pro podporu různých stanovisek.


Zdroj: Danila Tkachenko

“Projekt Monuments zkoumá hranice historické paměti, oblast mezi faktem a fikcí. Stejně jako je tomu u politických režimů obecně, má i každý z nás jednotlivců tendence využívat obrazy dějin pro své vlastní potřeby či budoucí cíle. Přicházíme se stále novými výklady a stavíme dodatečné konstrukce, abychom obrazy dějin mohli manipulovat,” uvádí Tkachenko na svých webových stránkách.

Umělec dále podotýká, že během práce na projektu neutrpěla žádná ze staveb újmu a po pořízení potřebných záběrů byly instalace opět odstraněny.

Zdroj: ArchDaily, Danila Tkachenko