Foto: Ústav navrhování II FA ČVUT

Krkonoše se dočkají nových útulen. O návrh se postarali studenti ČVUT

Nouzové přístřešky pro návštěvníky Krkonoš vznikly pod taktovkou Fakulty architektury ČVUT. Běžná teoretická výuka studentů se tak posunula v praktickou zkušenost.

19. leden 2019 17:53:48

Několikačlenné týmy studentů ČVUT zhotovily ve spolupráci se zástupci Krkonošského národního parku šestici útulen pro konkrétní lokality v rámci nejvyššího českého pohoří. Autorská družstva se postarala jak o návrh, tak celkovou realizaci, přičemž svým vzezřením mají jednotlivé drobné stavby korespondovat s finální lokalitou.

Výsledky snažení jednotlivých týmů jsou značně odlišné, avšak svému účelu by měly zdárně posloužit všechny. Mezi zhotovenými díly tak najdeme jak útulnu jednoduché trojúhelníkové konstrukce s prosklenou čelní stěnou, tak díla značně složitějších koncepcí. Jednotlivé stavby budou umístěny do různých lokalit Krkonoš během jarních měsíců a sloužit budou především jako krátkodobé útočiště při nevlídném počasí.

Projekt útulen pro Krkonoše tak nabídl studentům zkušenost s prací v terénu s tím, že jejich výtvory budou dlouhodobě sloužit finálním uživatelům, což je podstatně zajímavější, než pouhé zhotovení studie, jejíž realizace nikdy neproběhne. Jednotlivá díla si můžete prohlédnout v naší galerii.


Zdroj: ČVUT