Zdroj: Tor Even Mathisen Photography

Netradiční horská chata v Norsku nabízí útočiště v nehostinné arktické krajině

Město Hammerfest na severu Norska nechalo v nedalekých horách postavit útulnou, a zároveň pohlednou chatku, která turistům umožní sledovat divy arktické krajiny z pohodlí kamny vyhřáté místnosti.

19. leden 2019 10:11:03

Turisté, kteří se poblíž města Hammerfest na severu Norska vydávají se za polární kruh, mohou nyní najít útočiště a teplo ve velmi netradiční horské chatě připomínající 3D puzzle. Skládá se totiž ze 77 organických dřevěných panelů, z nichž žádné dva nejsou stejné. Důvodem této nepravidelnosti je přesné zasazení chaty do nerovného hornatého terénu, kde musí vydržet i velmi nepříznivé povětrnostní podmínky.


Zdroj: Tor Even Mathisen Photography

Návrh chaty pochází z dílny studia SPINN Arkitekter, jeho realizaci pak obstarala konstrukční firma Format Engineers. Cílová oblast umístění chaty byla nejprve pomocí dronu převedena do 3D mapy, která poskytla detailní údaje o tamním terénu. Na základě této mapy byl následně vymodelován optimální tvar chaty, který jí umožní co největší stabilitu.


Zdroj: Tor Even Mathisen Photography

Interiér návštěvníkům nabízí útulné a pohodlné útočiště se krbovými kamny, jednoduchým posezením a fascinujícím výhledem do arktické krajiny. Vzhledem k tomu, že se chata těší velké oblibě místních turistů, bude nyní v horách na druhé straně města postavena ještě jedna.

Zdroj: designboom