Foto: A Plus

Nábřeží Svratky čeká razantní proměna. Nabídne kavárny i sportoviště

Již příští rok započne město Brno s rozsáhlou revitalizací řeky Svratky. Kromě protipovodňových opatření vznikne i nový volnočasový prostor v podobě pěších promenád či vodních atrakcí.

16. leden 2019 13:38:26

Již příští rok zahájí město Brno rozsáhlou revitalizaci svých hlavních vodních toků. Primárním cílem úprav jsou preventivní protipovodňová opatření. Zároveň však dojde ke komplexní proměně prostor nábřeží, která se stanou vlídnými k občanům a nabídnou náplavky s četnými volnočasovými aktivitami.

Projekt s rozpočtem 400 milionů korun počítá s oživením nábřeží Svratky v oblasti mezi koupalištěm Riviéra a železničním viaduktem na Uhelné ulici. Tento prostor by se měl stát atraktivní živou lokalitou s náplavkami a kulturním vyžitím. Oba břehy řeky by měly nabídnout kavárny, pěší stezky, trasy pro rekreační sportovce a v neposlední řadě také rozsáhlou úpravu zeleně. Současně by v případě povodní v Brně tato úprava výrazným způsobem přispěla k odvodnění Vídeňské ulice či Mendelova náměstí.

Dle náměstka brněnské primátorky Petra Hladíka by bylo vhodné pojmenovat nově vzniklé nábřeží při ulici Poříčí po zesnulém architektovi Ivanu Rullerovi, jenž stojí za vítězným návrhem.

Připravovaná proměna nábřeží Svratky započne v roce 2020 a hotovo by mělo být o dva roky později. Vedení města má v plánu obdobnou úpravu také v případě řeky Svitavy a některých dalších brněnských vodních toků, jejichž revitalizace bude následovat po Svratce.

Zdroj: ČTK