Foto: Toyota

Nová Toyota Supra oficiálně představena. Dlouho očekávaná novinka ukrývá techniku BMW

Legendární japonský sporťák se proslavil zejména díky filmové sérii Rychle a zběsile. Nyní světlo světa spatřila dlouho očekávaná pátá generace.

15. leden 2019 12:23:23

Kořeny kultovního japonského sporťáku sahají až do sedmdesátých let, kdy světlo světa spatřila první generace, jež vycházela z modelu Celica. Poslední vůz nesoucí jméno Supra opustil výrobní linky v roce 2002. Především čtvrtá generace si získala velké popularity, a to i díky slavné filmové sérii Rychle a zběsile.

Po dlouhých sedmnácti letech čekání Toyota v první den autosalonu v Detroitu oficiálně odhalila sériovou podobu nástupce. Toyota Supra páté generace ničím zásadně nepřekvapila. Designově je velmi podobná svému předobrazu v podobě studie FT-1 z roku 2014. Technicky je zase značně spřízněná s novou generací BMW Z4, neboť vývoj obou vozů probíhal v kooperaci obou automobilek. Zároveň by však měla nabídnout prvotřídní jízdní vlastnosti, či rozložení hmotnosti 50:50. Na vývoji se do značné míry spolupodílela závodní divize Toyota Gazoo Racing.


Foto: Toyota

Vrcholné provedení nabídne dle dosud zveřejněných technických informací třílitrový šestiválec generující výkon 250 koní s elektronicky omezenou maximální rychlostí 250 km/h. Zrychlení z nuly na sto pak zvládne během 4,3 vteřiny. Kromě šestiválce bude vůz dodáván také s dvojicí čtyřválcových agregátů.

Po stránce designu působí vůz oproti všem svým předchůdcům poměrně agresivním dojmem a nezapře vliv japonské designové školy. Interiér zároveň do značné míry odkazuje na prvky, které známe z vozů bavorského výrobce. BMW však bude nové Z4 nabízet vždy pouze s otevřenou střechou, zatímco nová Supra bude výhradně kupé. Oba stroje vzniklé v netradiční kolaboraci si tak nebudou přímo konkurovat, přičemž první předobjednávky japonské novinky budou v ČR zahájeny již koncem tohoto měsíce.

Zdroj: Topgear.com