Zdroj: US Customs and Border Protection

Trumpovu hraniční zeď lze překonat pomocí běžné pily, ukázaly testy prototypů

V médiích se před pár dny objevily snímky zachycující výsledky testování osmi prototypů hraniční zdi postavených na Trumpův příkaz. Ani jeden z nich neprošel.

15. leden 2019 09:27:01

To, co mnozí považovali pouze za bláznivý a nesmyslný předvolební slib s cílem přitáhnout voliče, si americký prezident Donald Trump podle všeho předsevzal jako reálný cíl. Dle jeho názoru bude nejlepším nástrojem pro boj s ilegální imigrací ze sousedního Mexika dlouhá zeď táhnoucí se po celé jižní hranici Spojených států. Přestože mnoho lidí z řad veřejnosti i odborníků považuje tento nápad za neefektivní, drahý a zbytečný, Trump svým slibům hodlá dostát.


Zdroj: US Customs and Border Protection

Jeho straně argumentu však moc nenahrává skutečnost, že ani jeden z osmi prototypů zdi, které byly začátkem roku 2017 postaveny na základě Trumpova exekutivního nařízení, neprošel zátěžovými testy zaměřenými na neproniknutelnost. Tyto testy prováděli příslušníci americké Celní a pohraniční stráže pomocí snadno dostupných nástrojů jako obouruční kladiva, krumpáče a elektrické nářadí. Ani jedna ze zdí pokusům o proniknutí údajně neodolala.


Jeden ze snímků pořízených stanicí NBC News zachycuje snadné poškození jednoho z prototypů tvořeného ocelovými sloupky pomocí zcela běžně dostupné pily. Ani jeden z návrhů navíc nesplňuje požadavky na přizpůsobivost terénu, který se podél tisíce kilometrů dlouhé hranice značně mění. Na dotaz ohledně těchto fotografií Trump včera odpověděl, že “jde o zeď navrženou předchozími administrativami”. Ačkoli předchozí administrativy ocelové sloupky na hranicích používaly, testované prototypy byly skutečně postaveny na příkaz Trumpa.

Zdroj: ArchDaily, Archpaper