Foto: Arch2o.com

Dům na Kostarice využívá inovativních řešení k ochraně přírody

V kostarickém městě Escazú vyrostl nevšední dům, jenž díky inovativním řešením minimalizuje svůj dopad na životní prostředí.

13. leden 2019 17:31:38

Netradičně pojatá stavba, o jejíž podobu se postarala kostarická architektka María José Trejos, popírá drtivou většinu zavedených norem o podobě moderního bydlení. Budova, jejíž konstrukce využívá třeba staré dopravní kontejnery, pracuje téměř výhradně s recyklovanými materiály, čímž došlo k minimalizaci dopadu na životní prostředí již při samotné stavbě. Díky celé řadě nevšedních řešení je dům zároveň energeticky soběstačný i v dlouhodobém časovém horizontu.


Foto: Arch2o.com

Celý koncept budovy se opírá o výrazný prvek v podobě starého cedru před domem. Tento strom by měl být viditelný z každé části budovy, a stává se tak nejvýraznějším architektonickým prvkem pozemku. Dominantní částí interiéru se pak stává vstupní hala, která opticky propojuje přízemí s prvním patrem, a podílí se tak na přirozené cirkulaci vzduchu. Střecha je zde navíc umístěna nad úrovní obytných částí a její boční stěny jsou kompletně proskleny, stejně jako celá západní stěna vstupní haly, čímž do prostoru proudí značné množství přirozeného světla, které osvětluje celý interiér.


Foto: Arch2o.com

Boční stěny s obytnými místnostmi jsou tvořeny z vyřazených kontejnerů. Většina materiálů v domě pochází z recyklovaných nebo obnovitelných zdrojů, ať už jde o plasty či dřevo. Dům je navíc vybaven cirkulací vody a retenční nádrží v kombinaci se solárními panely, které se v domě starají např. o ohřev vody. Zelená střecha je v případě domu tohoto typu samozřejmostí.

Velmi jednoduchá a důmyslně promyšlená stavba se tak stává velmi šetrnou k životnímu prostředí, přičemž nabízí plnohodnotné bydlení bez energetické zátěže planety.

Zdroj: Arch2o.com