Foto: Brabham

Legendární Brabham se vrací. Novinka může na silnice

Legendární tým formule 1 Brabham opustil královnu motorsportu v roce 1992. Loni se však značka vrátila s okruhovým speciálem BT62, který může nyní i do běžného provozu.

13. leden 2019 15:07:39

Australský konstruktér a závodník Jack Brabham založil svůj závodní tým na přelomu padesátých a šedesátých let tehdy ještě pod názvem Motor Racing Developments. Později se značka Brabham proslavila zejména ve formuli 1, kde si připsala dva poháry konstruktérů a čtyři jezdecké tituly.

Začátkem devadesátých let se vozy nesoucí jméno Brabham takřka vytratily ze světa motorsportu, avšak v loňském roce došlo k návratu ikonické rodinné firmy na závodní okruhy díky nově vzniklé společnosti Brabham Automotive, kterou vede syn legendárního závodníka David Brabham. V květnu loňského roku tak debutoval okruhový speciál Brabham BT62, který se stal vůbec prvním vozem této značky po šestadvaceti letech.

BT62 byl původně zamýšlen především pro vytrvalostní závody typu Le Mans, avšak díky velkému zájmu výrobce nyní přichází s paketem Road Compilance Conversion, který umožňuje použití tohoto závodního stroje v běžném provozu. Úprava vyhovuje náročným legislativním normám a zahrnuje např. zvýšení světlé výšky, zámek řízení nebo některé nezbytné bezpečnostní prvky.


Foto: Brabham

Brabham svou novinku zároveň uzpůsobil po stránce praktičnosti a pohodlí. BT62 se tak v silničním provedení dočkala klimatizace či kompletního čalounění interiéru. Po technické stránce se však nic nemění. Dravá zadokolka s atmosferickým osmiválcem o objemu 5,4 litru pod kapotou disponuje i v silničním provedení výkonem 710 koní, jenž je přenášen na poháněnou nápravu šestistupňovou sekvenční převodovkou.

Novinka tak navazuje na silnou tradici značky, která má na svém kontě téměř tisíc zhotovených závodních strojů s prvotřídními jízdními výkony. První silniční vozy BT62 budou dodány zákazníkům v létě letošního roku.

Zdroj: Topgear.com