Foto: Aidan Monaghan Photography

Dům z námořních kontejnerů oživuje architekturu irského venkova

Na břehu řeky Grillagh v Severním Irsku vyrostl rodinný dům, jehož konstrukce využívá primárně vyřazené námořní kontejnery.

12. leden 2019 15:35:44

Mladý architekt Patrick Bradley se postaral o podobu rodinného domu na venkově Severního Irska, jenž svým vzezřením moderně reinterpretuje původní architektonické prvky lokality a zároveň dává nové využití vyřazeným námořním kontejnerům.

Dům nacházející se v blízkosti starého lesa netradičním způsobem osvěžuje pojetí venkovských obydlí, která jsou rozeseta napříč krajinou celé této země. Konstrukce využívá čtyř kontejnerů, které jsou po dvojicích spojeny do odvážných příčně položených forem, jež vytvářejí celou strukturu budovy a koncept interiéru. Zároveň se jedná o první stavbu svého druhu v celém Severním Irsku.


Foto: Aidan Monaghan Photography

Zevnějšek kontejnerů se dočkal nové povrchové úpravy, přičemž fasáda spodního kontejneru byla osazena cortenem, zatímco horní patro bylo v exteriéru doplněno šedým expandovaným kovem. Tyto prvky mají pouze estetický cíl a celou budovu lépe začleňují do okolí. Konstrukční prvky v podobě kontejnerů byly dále do značné míry poupraveny pro pohodlné bydlení. Samozřejmostí jsou tedy rozsáhlé skleněné plochy prosvětlující interiér či drobná terasa s výhledem do krajiny jižně v prvním patře, která je umístěna nad minimalistické vstupní dveře. Ty vedou člověka dále do lesnaté krajiny podél suchých zídek, které doplňují celou stavbu a jasně definují prostor a rovněž hranice pozemku.


Foto: Aidan Monaghan Photography

Díky členitému terénu je druhý severně orientovaný vchod umístěn v prvním patře, které přímo navazuje na příjezdovou cestu. Po vstupu se návštěvníkům otevírá drobná galerie s obývacím pokojem a kuchyňským koutem, které se nesou v minimalistickém, ale příjemném duchu. Celkové vyvedení interiéru pak dává jen pramálo znát, že se původně jednalo o kontejner k přepravě zboží.

Zdroj: Arch2o.com