Zdroj: SpaceLife Origin

Občanem vesmíru? Nizozemský startup chce provést porod na oběžné dráze již do 5 let

Lidstvo se pomalu, ale jistě smiřuje se skutečností, že Země nám nebude domovem navždy, a hledá tak útočiště na jiných planetách jako například Mars. Abychom se však skutečně mohli stát meziplanetární civilizací, musíme být schopni se ve vesmíru rozmnožovat.

12. leden 2019 11:50:02

V poslední době čím dál častěji slýcháme o snahách firem jako SpaceX či Virgin Galactic, které chtějí zpřístupnit vesmír běžným lidem, a postupně se k tomuto cíli blíží. Nizozemský startup SpaceLife Origin chce však zajít ještě dále a uskutečnit historicky první porod dítěte ve vesmíru, a to již do roku 2024. Jak totiž uvádí tamní ředitel pro strategii a inovace Egbert Edelbroek, osídlení nových planet pro nás nebude mít kýžený efekt, když se nebudeme schopni rozmnožovat.


Zdroj: SpaceLife Origin

Rozmnožování ve vesmíru je myšlenka, kterou se věda již dříve zabývala, avšak pouze prostřednictvím testů na menších zvířatech jako myši, ryby a ještěři. Již tyto testy však odhalily několik zásadních výzev, kterým bude třeba čelit, jako například vliv nulové gravitace na novorozeně. SpaceLife Origin však bere ohled na pokroky ve vědě a hodlá zajistit maximální bezpečnost celé mise.


Zdroj: SpaceLife Origin

Mise s názvem Cradle (Kolébka) má probíhat tak, že těhotná žena v doprovodu týmu špičkových lékařských odborníků bude vyslána ve speciálním modulu na oběžnou dráhu, přičemž celá mise bude trvat 24 až 36 hodin. Jakmile žena porodí, modul se vrátí zpět na Zem. “Důkladná připrava a monitorování procesu sníží všechna potenciální rizika,” uvádí firma na svých webových stránkách.

Zda se tento počin skutečně uskuteční, můžeme jen spekulovat, avšak vzhledem k již dosaženým průlomům a rychlosti vědeckého pokroku ho rozhodně nemůžeme označit jako čisté sci-fi.

Zdroj: Digital Trends, The Atlantic