Foto: Designboom.com

Dánsko reaguje na klimatické změny. Poblíž Kodaně vyroste 9 umělých ostrovů

Dánská vláda reaguje na probíhající klimatické změny. Připravuje výstavbu devíti umělých ostrovů, které poskytnou domov ohroženým druhům a zapojí se do snižování teplot a emisí CO2 v oblasti.

10. leden 2019 18:35:46

V reakci na globální klimatické změny přišlo Dánsko s ambiciózním projektem, jenž počítá s vybudováním devíti umělých ostrovů, které budou umístěny pouhých deset kilometrů na jih od hlavního města Kodaně. Umělé ostrovy se stanou přírodní zelenou oázou, která se výrazně zapojí do produkce čisté energie a snižování emisí oxidu uhličitého v oblasti.

Projekt nazvaný “holmene” počítá s obnovou tří milionů čtverečních metrů půdy, zvýšením biodiverzity a poskytnutím přirozeného prostředí pro ohrožené druhy zvířat a rostlin. Rozsáhlá urbanistická proměna lokality zároveň nabídne na vymezeném území prostor pro rekreaci obyvatel Kodaně v podobě přírodních promenád či sportovišť.

Na nově vzniklém prostranství zároveň vyroste největší elektrárna proměňující lidský odpad v čistou energii v severní Evropě. Předpokládá se, že komplex zvládne zajistit dánské metropoli až 25% elektrické energie, jejíž produkce nezatíží životní prostředí. Některé pasáže nových ostrovů budou navíc kompletně nepřístupné lidem, což kladně podpoří divokou dánskou flóru a faunu. Výstavba by měla započít v roce 2022 s předpokládaným dokončením v roce 2040.


from designboom on Vimeo.

Zdroj: Designboom.com