Zdroj: Hyundai

Hyundai Elevate: Vůz s robotickými nohami, který se dostane kamkoli

Na lasvegaském veletrhu CES se technologické firmy každoročně snaží zaujmout návštěvníky co možná nejpřekvapivějšími koncepty, se kterými dosud nikdo nepřišel. A Hyundai se letos skutečně nenechal zahanbit.

10. leden 2019 14:21:15

Jihokorejská automobilka představila koncept zvaný Elevate, který na první pohled připomíná kombinaci auta a robota od Boston Dynamics. Jedná se o elektrické vozidlo, jehož kola se nachází na konci robotických nohou, které může vysunout a použít pro chůzi. Je určené především do těžce dostupných oblastí zasažených katastrofou, kde má například záchranářům pomoci při zachraňování lidských životů.

Hyundai uvádí, že Elevate předčí běžné záchranářské vozy v efektivnosti, odolnosti, a především v rychlosti, která je při boji s přírodními katastrofami klíčovým faktorem. “Každý záchranář vám řekne, že prvních 72 hodin po katastrofě je pro záchranu životů nejdůležitějších. V důsledku projevů katastrofy (lesní požár, zemětřesení, hurikán či povodně) je však pro záchranářské týmy často těžké dostat se k lidem v nouzi a poskytnout jim okamžitou pomoc,” vysvětlují autoři konceptu.

Základem vozu je elektrický podvozek, na který lze umístit různé moduly v závislosti na prostředí a situaci. Robotické nohy s koly mu pak umožňují pohybovat se všemi možnými terény pomocí běžné jízdy, chůze či lezení. Hyundai v designu využívá svou nejnovější technologii elektrického akčního členu (aktuátoru), která architektuře robotických nohou poskytuje šest stupňů volnosti, jinými slovy šest nezávislých aspektů pohybu.

Elevate je zatím stále ve fázi vývoje, takže není jasné, kdy a zda se dočkáme funkčního prototypu. Na veletrhu CES však zástupci automobilky představili alespoň zmenšenou verzi “chodícího” podvozku, na kterou se můžete podívat zde:


Hyundai však není první automobilkou, která chce svým vozům přidat “lidské” vlastnosti či schopnosti. Jaguar Land Rover minulý rok představil samořízená vozidla s digitálníma očima pro navázání kontaktu s chodci, od kterých si slibuje vyšší bezpečnost autonomní technologie.

Zdroj: Dezeen, The Verge