Zdroj: Mercedes-Benz

Koncept Merecedes-Benz Vision Urbanetic elegantně snoubí přepravu lidí a nákladu

Německá automobilka v rámci veletrhu CES 2019 představila koncept elektrického vozidla, jehož základem je autonomní podvozek, na který lze umístit různé přepravní moduly dle požadovaného účelu.

9. leden 2019 11:42:02

Přeprava lidí a přeprava zboží či balíků jsou dnes dvě odlišné disciplíny, které zajišťují dva odlišné typy vozidel. Mercedes-Benz však tuto skutečnost hodlá změnit, a to prostřednictvím svého konceptu Vision Urbanetic, který představil na právě probíhajícím veletrhu CES 2019 v Las Vegas. Základem vozidla je autonomní podvozek v podobě platformy poháněný bateriemi, na který lze následně umístit různé moduly podle potřebného využití, přičemž jejich výměna trvá pouhých pár minut.


Zdroj: Mercedes-Benz

Modul pro lidské pasažéry nabízí až 12 míst uspořádaných do kruhu, řadu oken a velkou panoramatickou střechu. Modul pro přepravu nákladu pak podle informací automobilky disponuje prostorem o objemu 10 m³ (10 000 litrů), a vejde se do něj až 10 palet. Vůz je rovněž připojen k dopravním zprávám v reálném čase a prostřednictvím vnějších displejů vepředu a po stranách dokáže komunikovat také s okolními lidmi.

Interiér pak nabízí další užitečné vychytávky, jako je například možnost bezdrátového dobíjení telefonů. Automobilka však podotýká, že se jedná pouze o studii autonomního a elektrického dopravního řešení a nemá v plánu toto vozidlo uvádět na trh. Čeho se naopak v praxi dost možná dočkáme, jsou právě dílčí nápady jako zaměnitelné moduly na autonomním podvozku jakožto způsob maximálně efektivního využití jednoho vozidla.

Jak jízda tímto stylovým vozem vypadá, můžete zhlédnout zde:

Zdroj: CNET, Engadget