Zdroj: HDR

Koncept létající nemocnice značí budoucnost poskytování pomoci při katastrofách

Australský tým designérů vyvinul koncept mobilní nemocnice s příznačným názvem MASH, který spočívá v modulárním systému autonomních dronů připomínajících přepravní kontejnery.

8. leden 2019 16:15:38

Achitektonické studio HDR se sídlem v Sydney představilo svůj koncept mobilní nemocnice pro akutní poskytování lékařské pomoci s příznačným názvem MASH (Mobile Acute Service Hospital), který se snaží vyřešit otázku přepravy nezbytného vybavení a zásob do oblastí zasažených katastrofou. Premisou konceptu je, že díky pokrokům v technologiích a preventivní lékařské péči se v budoucnu zásadně sníží počet stálých zdravotnických zařízení, pohotovostní péče v oblastech lidského konfliktu či přírodních katastrof bude však nadále potřebná.


Zdroj: HDR

Tým designérů proto přišel s řešením, které poskytuje rychlou a efektivní reakci bez nutnosti provádění časově náročných úkonů jako zakládání dočasných stanových středisek. MASH tedy představuje modulární systém autonomních dronů, které mohou fungovat jednak odděleně, a jednak mohou společně vytvořit větší útvar bez nutnosti existující infrastruktury. V klidových obdobích by pak byly uskladněny na strategicky rozmístěných základnách po celém světě.

Jednotlivé drony svou funkcí i vzhledem připomínají přepravní kontejnery, které lze vzájemně propojovat, přičemž design rozlišuje čtyři základní funkční typy dronů: základní péče, služby, pohotovost a personál. Ačkoli bude k dispozici určitá kapacita pro ubytování pacientů, účelem systému je především jejich stabilizace, aby následně mohli být přepraveni do zdravotnického střediska.

Autoři konceptu nedávno získali první cenu v kategorii “Breaking Through” na konferenci Healthcare Design Expo & Conference v americkém Phoenixu.

Zdroj: designboom