Foto: Vinarstviobelisk.cz

Vinařství inspirované antickými chrámy nabízí impozantní výhled na Pálavu

Jihomoravské Valtice se mohou pyšnit novým vinařstvím, jehož budova inspirovaná antikou citlivě vstupuje do prostoru Lednicko-valtického areálu a stává se zajímavou krajinnou dominantou.

7. leden 2019 11:40:46

Stavba moderního vinařství Obelisk na okraji jihomoravských Valtic citlivě navazuje na romantické pojetí nedalekého Lednicko-valtického areálu a v moderním a velmi zdařilém duchu odkazuje na skvostný krajinářský komplex se zápisem na seznamu světového kulturního děditství.

Autorský tým brněnského ateliéru AiD team se při návrhu nechal inspirovat duchem romantických staveb v krajině Lednicko-valtického ateliéru, což se projevuje jasně dominantním postavením nového vinařství v terénu nad zvlněnými lány s výhledem na nedalekou Pálavu, stejně jako celkovým konceptem stavby, jejíž zevnějšek se stává moderní reinterpretací antické architektury, která byla inspirací i pro autory jednotlivých pavilonů již zmiňovaného areálu v prostoru Lednice a Valtic.


Foto: Vinarstviobelisk.cz

Vnitřní prostory vinařství Obelisk jsou rozčleněny do dvou základních zón, které tvoří zpracovatelská část v suterénu a společenské prostory v přízemní úrovni, které nabízejí degustace, sál a samozřejmě také značkovou prodejnu. Interiér je dále doplněn výtvarnými dekory odkazujícími na novorenesanční prvky valtického zámku, což dále podkresluje atmosféru celého objektu.

Exteriér je tvořen řadou betonových sloupů, jenž vizuálně doplňují pavilon vinařství s bohatě prosklenou fasádou z dubového dřeva, jež svým přírodním vyvedením zvyšuje přátelský a vlídný dojem z celé budovy. Okolní prostranství je tvořeno lehkou krajinářskou úpravou pozemku pro potřeby vinařství a zákazníků v podobě dlažby, osvětlení či mobiliáře. Výrazným prvkem nejbližšího okolí je však zejména přirozeně zvlněný vinohrad, nad kterým tato vyvedená budova stojí v jasné dominanci.

Zdroj: Earch.cz