Zdroj: Vincent Callebaut Architectures

Nové sídlo "zelené" firmy představuje prototyp ekologického města budoucnosti

Budova s názvem Semaphore z dílny architekta Vincenta Callebauta je popisována jako ekologická utopie. Její zelené kaskádovité terasy jsou pokryté 10 000 kusů stromů, keřů a rostlin.

Nadnárodní firma Soprema se již dlouhá léta zabývá výrobou ekologických a udržitelných produktů, a proto přirozeně chce, aby tomu odpovídalo také její nové sídlo ve francouzském Štrasburku. Návrh sídla obstaral belgický architekt Vincent Callebaut, který se specializuje na udržitelné projekty. Jeho budova s názvem Semaphore představuje ekologickou utopii zaměřenou na městské zemědělství a blahobyt zaměstnanců.


Zdroj: Vincent Callebaut Architectures

Tato ekofuturistická budova je inspirována biomimetikou a má sloužit jednak jako poetická dominanta dané oblasti, a jednak také jako výkladní skříň produktů a služeb firmy. Jedná se o prototyp zeleného města budoucnosti, jehož cílem je dosáhnout symbiózy mezi člověkem a přírodou. Ústředním bodem návrhu je obří kostra mamuta, který je symbolem firmy již od samotného vzniku.


Zdroj: Vincent Callebaut Architectures

Ve snaze o co nejvyšší míru integrace do okolního prostředí Callebaut využil také umístění budovy vedle vodního toku, kde plánuje vybudovat menší přístav a který rovněž poskytuje vhodné podmínky pro rozsáhlé kaskádovité terasy se zelení inspirované rýžovými poli, kde si zaměstnanci budou moci užívat sluneční paprsky či výhledy do okolí. Kromě teras pak areál nabídne také zeleninové zahrady, skleníky a ovocné sady.


Zdroj: Vincent Callebaut Architectures

Za účelem minimalizace spotřeby energie a emisí uhlíku bude areál budovy obsahovat celkem 10 000 kusů stromů, keřů a rostlin, které budou pohlcovat oxid uhličitý a produkovat kyslík. Design dále využívá pasivní strategie zaručující nižší spotřebu společně s aktivními prostředky jako solární panely na střeše, vertikální větrná farma či zařízení pro výrobu biomasy.

Zdroj: ArchDaily