WANG XU/CHINA SPACE NEWS/VCG

Čínská sonda jako první úspěšně přistála na odvrácené straně Měsíce

Dnes nad ránem přistála čínská sonda Čchang-e 4 jako vůbec první na odvrácené straně Měsíce. Čína tak přepisuje dějiny dobývání vesmíru.

4. leden 2019 15:29:19

Dnes ve 3:26 středoevropského času přistála na povrchu naší oběžnice čínská sonda Čchang-e 4 nesoucí jméno bohyně měsíce z čínské mytologie. Stala se tak vůbec první pozemskou technologií, která bude zkoumat odvrácenou stranu našeho přirozeného satelitu.

Zatímco většina světových velmocí své rozpočty na vesmírný program spíše seškrtávají a přenechávají své ambice na průzkum vesmíru soukromým společnostem, Čína jde zcela opačným směrem a neskrývá své plány stát se jedničkou v dobývání kosmu.

Sonda Čchang-e 4 naváže svou prací na sondu Čchang-e 3, která přistála na povrchu Měsíce roku 2013, a stala se tak prvním pozemským průzkumným modulem
na Měsíci po téměř čtyřiceti letech, přičemž poslední sondou zde byla sovětská Luna 24 v roce 1976.

Čchang-e 4 má za úkol zkoumat minerální složení terénu odvrácené strany a zároveň přichází s experimentem pěstování zeleniny v podmínkách nízké gravitace, neboť je průzkumný modul vybaven zároveň pěstebním boxem s řadou semen. Sonda nás bude taktéž zásobovat snímky z dosud neprobádané převážně kráterovité oblasti. Prvním z nich se Číňané pochlubili již dnes ráno hned po úspěšném přistání.


Foto: CNSA

Zdroj: Hypebeast.com