Foto: Volkswagen

Auto se spotřebou pod jeden litr? Unikátní hybrid míří do aukce

Volkswagen XL1 se stal před pár lety demonstrací schopností německých konstruktérů. Nyní jeden z těchto vzácných vozů míří do aukce.

3. leden 2019 13:27:58

Německý Volkswagen koketoval s myšlenkou ekologického vozu se spotřebou litru paliva na sto kilometrů již od přelomu tisíciletí. V roce 2002 debutoval experimentální prototyp 1-Litre Auto a v roce 2009 mnohem lépe působící studie L1.

Utekly další čtyři roky a Volkswagen hlásí, že má hotovo. Představuje nový hybridní stroj XL1, který je schopen spotřeby méně než jednoho litru nafty na sto kilometrů a zároveň je ohlášen start sériové výroby. Novinka se tak stává nejúspornějším autem světa a Volkswagen má ještě před vypuknutím kauzy dieselgate na svém kontě další triumf, když futuristickým autem naprosto vizionářsky předbíhá dobu.

Výroba nakonec startuje až v roce 2015, přičemž se wolfsburgská automobilka uchyluje k výrobě pouze omezené série 250 exemplářů. Všech 250 kusů se brzy vyprodá na několika málo vybraných trzích v Evropě s cenovkou okolo tří milionů českých korun a z Volkswagenu XL1 se tak stává velmi ceněná rarita.


Foto: Carscoops.com

Jeden z nich se však nyní dostal do aukce v britském Birminghamu. Aukční dům Silverstone Auctions ohlásil aukci unikátního vozu již na 12. ledna, přičemž stav je naprosto perfektní a najeto nemá ani tisíc kilometrů. Cena se pak bude pohybovat mezi 2,5 a 3 miliony korun.

A čím je Volkswagen XL1 tak specifický? Zajímavý není pouze svou vzácností, ale především technikou a designem. Vůz totiž neodpovídá ničemu, na co jsme z našich silnic zvyklí. Dvoumístné vozidlo disponuje přísně aerodynamickou karosérií futuristických tvarů s absencí zpětných zrcátek, která nahrazují kamery. O pohon se stará hybridní pohonné ústrojí kombinující dieselový dvouválec o objemu 0,8 litru s malým elektromotorem, které dohromady produkují velmi slušných 75 koní.

Volkswagen XL1 tak jezdí za 0,9 litru nafty na sto kilometrů, čímž se stává zcela unikátním vozem, který ukazuje slepou vývojovou větev ve vývoji ekologických aut, neboť místo boje za snižování spotřeby se ukázala být mnohem efektivnější cestou elektrifikace.

Zdroj: Carscoops.com