Zdroj: ANYbotics

Švýcarský čtyřnohý robot zvládne špinavou práci v kanálech i záchranu životů

Podívejte se, jak se čtyřnohý robot ANYmal vydal do kanálů pod švýcarským Curychem, kde by časem mohl zcela nahradit člověka při provádění inspekcí.

30. prosinec 2018 12:51:01

O potenciálních možnostech využití čtyřnohých robotů, jako je například Spot od Boston Dynamics, se v poslední době mluví velmi často. Aby se však tato využití mohla stát realitou, musí se daní roboti skutečně vydat do terénu a vyzkoušet je. A právě o to se snaží švýcarská firma ANYbotics ve spolupráci se Spolkovou vysokou technickou školou (ETH Curych).


Zdroj: ETH Zurich/Daniel Winkler

Výsledkem jejich společného snažení je robot ANYmal, který své schopnosti zdokonaluje v kanálech hluboko pod zemí, kde by v budoucnu mohl pomáhat lidem při procesu manuální inspekce, či je dokonce zcela zastoupit. Podobně jako ostatní pokročilé robotické platformy ani ANYmal nevznikl přes noc, ale je výsledkem mnohaletého testování a vývoje.


Zdroj: ETH Zurich/Daniel Winkler

Až v poslední době se však kamery a senzory jako lidar dostaly na takovou úroveň, která umožňuje testování v reálných prostředích s náročným terénem, jako jsou například právě kanály. Většina velkých měst má rozsáhlou podzemní infrastrukturu, kterou mohou kontrolovat jen odborní pracovníci. Jedná se o nebezpečnou a náročnou práci, která je perfektním kandidátem pro automatizaci.


Zdroj: ETH Zurich/Daniel Winkler

Inspekce tedy budou moci provádět roboti, kteří přivolají člověka jen v případě, že něco není v pořádku. Díky této sadě vlastností a dovedností budou však moci rovněž pomáhat při záchranných operacích, kdy se dostanou do těžce přístupných míst, která by pro člověka představovala bezpečnostní riziko. Jak si ANYmal se špinavou prací poradil, můžete zhlédnout zde:

Zdroj: TechCrunch