Zdroj: Andrea Cimini

Moderní interpretace majáku od švýcarského architekta se stane ekoturistickou atrakcí

Švýcarský architekt Andrea Cimini přichází s návrhem moderního majáku, který zachovává formální rysy tohoto typu stavby, mění však jeho funkci.

26. prosinec 2018 10:49:09

Maják představuje typ stavby, který dříve platil výhradně za účelovou a funkční budovu, avšak v dnešní době, kdy máme k dispozici moderní navigační technologie, se již jedná pouze o kulturní památku. Švýcarský architekt Andrea Cimini však přichází s moderní interpretací majáku s názvem Evolving Lighthouse, která zachovává koncepční prvky tohoto typu stavby, nikoli však jeho původní funkci.


Zdroj: Andrea Cimini

Podobně jako u jiných typů staveb, které prošly stejným vývojem, musí architekti a designéři zvolit vhodnou strategii pro zachování původních rysů daného typu a zároveň najít prostor pro nové funkce. A protože maják dodnes platí za historicky významnou kulturní stavbu, která je zároveň úzce spojená s přírodou, je podle Ciminiho ideálním místem pro rozjímání.


Zdroj: Andrea Cimini

Cimini svůj návrh popisuje jako “nostalgický objekt”, který založil na třech základních principech: energie, turismus a komunikace. Výsledná stavba tak poskytne udržitelné prostředí pro život, které bude lákat turisty jakožto místo pro dočasný pobyt. Architekt se rozhodl zachovat svítilnu na vrcholu majáku, avšak přidal k ní také větrnou turbínu, která produkuje veškerou potřebnou energii.

Zdroj: ArchDaily