Zdroj: Jacob Due

Obytný dům ve tvaru pěti vln tvoří dominantu dánského fjordu

Budova s příznačným názvem vzdává hold krajině v okolí dánského města Vejle.

22. prosinec 2018 15:54:41

Mezinárodní studio Henning Larsen Architects sídlící v Kodani hlásí dokončení bytového domu s názvem The Wave v dánském přímořském městě Vejle. Jeho stavba sice začala již v roce 2006, avšak o dva roky později byla vlivem celosvětové ekonomické krize přerušena, a nakonec se protáhla až na 11 let. Tvar budovy je inspirovaný okolní krajinou a svými výraznými rysy tvoří novou dominantu města, která propojuje obytnou zónu, moře, krajinu a město.


Zdroj: Jacob Due

Během dne se bílé vlny odráží ve vodě, v noci pak jejich osvětlený profil připomíná barevné hory. Budovu tvoří pět rovnoměrných částí ve tvaru vlny. Když byl projekt v roce 2008 z důvodu finanční krize přerušen, stály podél zdejšího fjordu pouze dvě vlny. I v nedokončeném stavu však tato stavba pro svůj jedinečný vzhled přitahovala značnou pozornost, a získala dokonce řadu mezinárodních ocenění.

Po opětovném zahájení stavby v roce 2015 byly dokončeny také zbývající tři vlny, a původní vize architektů vytvořit budovu vzdávající hold zdejšímu přírodnímu dědictví a geografii byla konečně naplněna.

Zdroj: designboom