Zdroj: UNICEF

Dítěti z ostrova uprostřed Pacifiku poprvé v historii doručil vakcínu dron

Měsíc starý novorozenec z oceánského ostrovního státu Vanuatu se stal prvním dítětem v historii, jehož vakcínu zdravotnickému personálu doručil dron.

21. prosinec 2018 11:48:22

Republika Vanuatu je malinký ostrovní stát ležící uprostřed Tichého oceánu. Žije zde necelých 250 000 obyvatel, kteří jsou rozptýlení po celém ostrově a dělí je od sebe jednak oceán, a jednak také hornatý, vulkanický a nepřístupný povrch ostrova. A právě zde před pár dny proběhla vůbec první komerční dodávka vakcín pomocí dronu, kterou zajistila organizace UNICEF.


Ačkoli drony byly již v minulosti využity k přepravě léků, nyní se dle informací UNICEF jednalo o světově první případ, kdy země zadala komerční zakázku firmě provozující drony, aby doručila vakcíny do odlehlých oblastí.


Zdroj: Swoop Aero

Dron s vakcínami pro celkem 13 dětí a 5 těhotných žen na své cestě urazil zhruba 40 kilometrů nad hornatým terénem, jehož překonání by jinak bylo velmi obtížné a trvalo by celé hodiny. Přibližně 20 % dětí z Republiky Vanuatu nemá přístup k vakcínám právě v důsledku problematické přepravy. Organizace proto věří, že dodávky pomocí dronů mohou v budoucnu pro tento ostrov ale i další odlehlé oblasti být naprosto zásadní.


Zdroj: UNICEF

“Dnešní malý let dronu je velkým skokem pro celosvětové zdraví. Vzhledem k tomu, že svět stále trápí problémy s imunizací dětí z těch nejhůře dostupných oblastí, může technologie dronů představovat zlomový prvek pro překonání té poslední míle, která nás dostane skutečně ke každému dítěti,” uvádí výkonná ředitelka UNICEF Henrietta Foreová.

Zdroj: BBC, Futurism, UNICEF