Zdroj: Renzo Piano Building Workshop

V Janově po nedávné tragédii vyroste nový most, jehož návrh město dostalo darem

Při srpnovém kolapsu mostu v Janově přišlo o život 43 lidí. Italský architekt, který se v Janově narodil a tragédie ho velmi zasáhla, nyní městu bezplatně navrhl nový most, který má stát již za rok.

20. prosinec 2018 10:43:37

Kolaps janovského Morandiho mostu, který si vyžádal 43 lidských životů, byl jednou z nejtragičtějších událostí roku 2018. Italský architekt Renzo Piano, který se v Janově narodil, nyní městu daroval návrh nového mostu, který má nahradit ten starý, jehož demolice začala před několika dny. Janovský starosta Marco Bucci oznámil, že projekt výstavby nového mostu v hodnotě více než 5 miliard Kč, který je inspirován historickým námořním významem města, povede právě Piano.


Zřícený Morandiho most, Zdroj: said.touam/Instagram

Podle slov starosty bude výstavba nového mostu trvat přibližně 12 měsíců, a měl by tak být hotový ještě do konce příštího roku. Most dále již neponese jméno architekta Riccarda Morandiho, autora návrhu zříceného mostu. Pianův most bude podepřen nosnými sloupy připomínajícími příď lodě a na počest obětí srpnové tragédie ho bude osvětlovat 43 lamp. Tým designérů rovněž dostal příkaz nevyužívat v návrhu závěsná lana, aby tak nevyvolával vzpomínky na zmíněnou nešťastnou událost.

Zdroj: ArchDaily, Washington Post