Zdroj: Honda

Samořízená čtyřkolka od Hondy pomáhá s těžkou prací při záchranných misích i na stavbě

Vozidlo s označením Autonomous Work Vehicle z dílny japonského výrobce nabízí díky své autonomii a možnosti přepravy mnoha druhů materiálu velmi širokou škálu využití.

19. prosinec 2018 12:32:30

Japonská automobilka Honda vyvinula samořízené vozidlo označované jako Autonomous Work Vehicle (AWV). Jedná se v zásadě o čtyřkolku s umělou inteligencí, GPS a vizuálními senzory, která může sloužit jako samořízený přepravní nástroj při stavebních či zemědělských činnostech. Vozidlo je určeno pro přepravu zásob, vybavení, materiálu či vody do těžko přístupných lokalit.


Zdroj: Honda

Vozidlo AWV využívá podvozek terénního modelu Honda ATV, který japonská automobilka používá a zdokonaluje již 30 let. Prototyp vozu disponuje technologií GPS a senzory, které mu zajišťují autonomii, a může se tak pohybovat takřka v jakémkoli prostředí. Dále je vybaven kolejnicovým upevňovacím systémem, který mu umožňuje přepravovat mnoho různých druhů nákladu, a také elektrickými zásuvkami.


Zdroj: Honda

Autonomní schopnosti vozidla lze využít ve třech různých módech, kdy může následovat jistého člověka, pohybovat se podle jistého vzorce nebo jet z bodu A do bodu B. Díky těmto třem módům nabízí poměrně širokou škálu využití. Honda prototypy svých AWV zatím testovala v oborech záchranářství, stavebnictví, zemědělství, terénních úprav a odklízení sněhu.


Zdroj: Honda

Při jednom z testů vůz například pomáhal hasičům v Coloradu nést těžké vybavení náročným a strmým terénem, zatímco se snažili dostat pod kontrolu lesní požár. Jak test probíhal, můžete zhlédnout v následujícím videu:

Zdroj: designboom