Foto: Esteban Suárez

Uprostřed mexické pustiny vyrostla futuristická betonová kaple

Kancelář BNKR Arquitectura se postarala o podobu zdánlivě jednoduché kaple, která propojuje oslavu života se zármutkem nad smrtí.

17. prosinec 2018 12:18:00

Uprostřed divoké vegetace nedaleko mexického Acapulca vyrostla moderní futuristicky vyhlížející kaple, která minimalisticky využívá pouze betonu a skla. Náboženská budova od BNKR Arquitectura zároveň pracuje s prosvětlením slunečními paprsky a vytváří citlivý dialog mezi životem a smrtí.

Hlavním cílem architektů bylo stvořit prostor, jenž bude architektonicky vhodný jak pro první krok do společného života novomanželů, tak pro poslední rozlučku se zesnulými. Velkou roli při volbě finální podoby budovy hrála také netradiční lokalita, kterou tvoří divoká vegetace a četné žulové kameny rozeseté v terénu. Výsledkem je tedy skulptura působící dojmem jednoho z mnoha běžných místních žulových kamenů.


Foto: Esteban Suárez

Kaple je citlivě zasazena do krajiny a její dispozice malého půdorysu je volena záměrně, aby došlo k co nejnižšímu narušení okolního prostředí. Kvůli vzrostlým stromům v okolí je celý prostor značně vyvýšen nad terén, aby nebyl okolní vegetací narušen čistý výhled do okolí. Do interiéru se tedy lze dostat pomocí několika úrovňového schodiště.

Celá budova je vyvedena v minimalistickém stylu pouze kombinací skla a betonu, což vytváří čistou pietní atmosféru a v kombinaci s velkými okny, která zajišťují bohaté prosvětlení, vniká do prostoru kaple duchovní efekt naděje v podobě žáru slunečního svitu. Celá stavba je dále citlivě doplněna osvětlením pro noční obřady, čímž vzniká velmi efektní nezaměnitelná atmosféra.

Zdroj: Arch2o.com