Foto: Topgear.com

Japonský hypersport Aspark Owl jde do výroby. Produkce proběhne v Itálii

Plně elektrický hypersport zvládl při testování stovku pod dvě sekundy. Nyní se toto umělecké dílo díky spolupráci s italskou manufakturou MAT dočká výroby.

16. prosinec 2018 14:54:48

Vůz působící dojmem závodních speciálů Le Mans z devadesátých let byl odhalen na frankfurtském autosalonu 2017. Neznámá japonská značka Aspark měla s tímto vozem ambici vyrábět nejrychleji akcelerující elektromobil planety. A tento cíl se promění ve skutečnost. O produkci a finální vývoj se postarají italští specialisté z Manifattura Automobili Torino (MAT), kteří stojí např. za oživením Lancie Stratos.

Aspark Owl nabízí na poměry sportovního vozu velmi komfortní futuristicky vyhlížející interiér pro dva cestující. O pohon se starají dva elektromotory uložené mezi kabinou a zadní nápravou, které pohánějí všechna čtyři kola a generují výkon 430 koní. Díky nízké hmotnosti pouhých 860 kilogramů je tak revoluční stroj schopen zrychlit z nuly na sto za úctyhodných 1,9 sekundy.

Dojezd vozu 150 kilometrů je ovlivněn důrazem na nízkou hmotnost, pročež se šetřilo na bateriích. Maximální rychlost je dále omezena na hodnotě 280 km/h.

Cenovka nového Asparku Owl by se měla pohybovat okolo astronomické částky 80 milionů korun, přičemž vznikne pouze 50 exemplářů, z nichž první budou zhotoveny v roce 2020.

Zdroj: Topgear.com