Fenomén Escape Room: Co inspirovalo únikové místnosti, které baví lidi po celém světě?

Co však inspiruje fenomén escape roomů po celém světě?

15. prosinec 2018 17:44:45

Escape room je jedním z těch moderních výdobytků, který vznikl jako nechtěný důsledek digitální doby. Každý má nekonečnou zábavu doslova na dosah ruky, kdy máme smartphony výkonnější než cokoli, co bychom si v 90. letech dokázali představit, a instantní spojení s celým světem nám dává nekonečné možnosti.

Jednou z těchto možností je však bohužel také sedět doma a zůstávat pouze ve virtuálním světě, a tak se pomalu, ale jistě začínají rodit nové formy zábavy nekonvenčního charakteru, které ke sportům přidávají další volnočasovou aktivitu, jejíž základem není pasivní konzumování obsahu.

Jedním z těchto způsobů zábavy jsou i escape roomy. Na jeden takový jsme se nedávno byli podívat v centru Prahy, kde u Karlova mostu narazíš na Elixir Mystery Escape Room s tématikou starých českých králů. Co však inspirovalo vznik tohoto escape roomu a fenomén escape roomů všeobecně?

Nuže, je toho víc. V první řadě se však musíme podívat na světovou kinematografii a její fascinaci napjatými situacemi. Vybrali jsme tři filmy, které tento fenomén volně inspirují a zároveň jsou jím inspirované. Čtenářům doporučujeme, aby brali tyto inspirace s notnou dávkou rezervy, vzhledem k tomu, že se nebudeme věnovat všem filmům, které se escape roomem vysloveně zabývají. Jedná se přece jen o žánr, který zahrnuje pár filmů, nicméně za zhlédnutí stojí přesně jeden.

SAW

Na začátek nejspíš to nejočividnější. Režijní debut Jamese Wana vyvolal světové šílenství jednak v rámci filmového průmyslu, kdy se zjistilo, že film za milion dokáže vydělat sto milionů, a především pak mezi veřejností a diváky, kterým se po nějakém čase opět dostalo komorní horor, kde nikdy úplně přesně nevěděli, co se děje.

A zde přichází první značná inspirace pro fenomén escape roomů. Téměř všechny, ne-li všechny escape roomy jsou totiž o hledání klíčů. A právě ke klíčům se museli probojovat také protagonisti všech filmů, avšak namísto řešení logických úloh často obětovávali své spolu-unesené, nebo rovnou části svého těla. To se naštěstí ve skutečných escape roomech neděje, ale inspirace je zde jasná.

Labyrinth

A nyní ke skutečné lahůdce. Labyrinth je klasický muzikál z roku 1986 režírovaný Jimem Hensonem, který stojí také za loutkami ze Sesame Street milovanými po celém světě. Na tomto filmu jsou však kromě angažmá George Lucase a retro dětské fantasy zajímavé jeho hádanky, které se velmi neliší od těch, jež musí řešit soutěžící v různých escape roomech napříč celým světem.

Tyto hádanky musí vyřešit mladá Sarah ztvárněná ještě velmi mladou Jennifer Connellyovou, pokud chce zachránit svého mladšího bratra Tobyho uneseného zlým čarodějem Jarethom. Toho si nezahrál nikdo jiný než čarovný David Bowie, což už je samo o sobě důvodem, proč tuto retro šílenost z osmdesátek zhlédnout.

Uncharted

Ok. V tomto případě jde tak trochu o podvod. Uncharted není film, nicméně jedná se o velmi populární herní sérii. A přestože logických her, které by se k fenoménu escape roomů hodily mnohem více, je hodně, pouze jedna z nich představuje AAA titul s tou správnou kombinací akčnosti a logických hádanek, které nás xkrát donutily zoufale vyhledávat návod.

Je sice pravda, že Uncharted se silně inspiruje sérií Indiana Jones, avšak v ní jsme nikdy nenašli tolik úkolů (přece jen je to film, a ne hra), které by Harissona Forda sužovaly alespoň z poloviny tak jako nacisti. Proto náš článek o inspiracích escape roomů završujeme právě hrou Uncharted, která je svým způsobem často sama virtuálním escape roomem v libovolném ze čtyř skvělých dílů. Ty zároveň doporučujeme pro líné dny, kdy se kamarádům nechce vyrazit do centra.

Tenhle článek je placenou spoluprací s Elixir Mystery.