Zdroj: MAD Architects

V čínském Nankingu roste obytný komplex připomínající zasněžený Himálaj

Obytný komplex z dílny studia MAD Architects svým designem připomíná zasněžené vrcholky hor a jeho cílem je přiblížit městskou zástavbu co nejvíce přírodě.

14. prosinec 2018 12:58:04

Mezinárodní architektonické studio MAD Architects řed čtyřmi lety na Benátském bienále představilo plány na stavbu obytného komplexu s názvem Zendai Himalayas Center ve městě Nanking na východě Číny. Jedná se o rozsáhlý městský projekt o celkové zastavěné ploše zhruba 560 000 čtverečních metrů, který zahrnuje komerční prostory jako hotel nebo kanceláře i rezidenční části, a jeho stavba se pomalu blíží dokončení.


Zdroj: CreatAR Images

Celý komplex vytváří komunitu připomínající vesnici, v jejímž středu se nachází několik nižších budov propojených pěšími lávkami. Prostor mezi budovami je vyplněn veřejnými zahradami a dalšími společenskými prostory, které tak vytváří klidné místo pro odpočinek uprostřed rušného města. Centrum je pak obklopeno skupinou výškových budov připomínajících hory, které byly zformovány vlivem větru a vody.


Zdroj: CreatAR Images

Tyto bílé budovy s plynulými liniemi představují odkaz na pohoří a meandrující řeky, které Nanking obklopují. Jednotlivé budovy jsou propojeny prostřednictvím vodních útvarů jako jezírka, vodopády či potůčky, zatímco stromy a zeleň se snaží najít harmonii mezi umělými výtvory a přírodou. Stavební proces se v současnosti nachází v poslední, třetí fázi, přičemž jeho dokončení je plánováno na rok 2020.

Zdroj: designboom