Zdroj: MarsScientific.com/Trumbull Studios/Virgin Galactic

Bransonova Virgin Galactic poprvé úspěšně vynesla člověka do vesmíru

“Vítej ve vesmíru, SpaceShipTwo,” komentovala firma tento historický milník v závodech ve vesmírném turismu na svém Twitteru.

14. prosinec 2018 11:55:25

Zakladatel firmy Virgin Galactic Richard Branson před dvěma týdny sebevědomě prohlásil, že hodlá vyslat člověka do vesmíru ještě před Vánoci. A svým slovům včera dostál, když raketoplán SpaceShipTwo vynesl dva testovací piloty nad výškovou hranici 80 kilometrů, kterou NASA i americké letectvo považují za začátek vesmíru.


Raketoplán SpaceShipTwo byl nejprve vynesen do výšky zhruba 14 km nosným letounem WhiteKnightTwo. Až v této výšce zažehnul své motory a začal stoupat s rostoucí rychlostí, která se zastavila až na 2,9 mach (3581 km/h). Na palubě raketoplánu se nacházeli dva testovací piloti Mark Stucky a CJ Sturckow, kteří se tak nyní již mohou pyšnit titulem astronautů.


Jedná se tak o zásadní milník v závodu ve vesmírném turismu, kdy Virgin Galactic jako první vynesla do vesmíru člověka. Nyní bude následovat ještě řada testů pro zajištění maximální bezpečnosti, avšak Branson by dle svých slov již do března příštího roku rád zahájil komerční lety, přičemž prvním vesmírným turistou by se měl stát on sám.


Zdroj: TechCrunch, The Verge, Engadget