Zdroj: NASA

Sonda Voyager 2 jako teprve druhá v historii vstoupila do mezihvězdného prostoru

Po čtyřech dekádách vesmírného putování se tato sonda jako teprve druhý člověkem vyrobený objekt dostala za hranici heliosféry.

12. prosinec 2018 12:26:12

Americká kosmická agentura NASA v pondělí oznámila, že její vesmírná sonda Voyager 2 vstoupila do mezihvězdného prostoru, a stala se tak po sondě Voyager 1 teprve druhým člověkem vyrobeným objektem, který této hranice dosáhl. Voyager 2 své vesmírné putování zahájil již v roce 1977, a po uplynulých 41 let tak zkoumal naši Sluneční soustavu.


Zdroj: NASA

Podle NASA se sonda v současnosti nachází na hranici heliosféry zvané heliopauza ve vzdálenosti přibližně 18 miliard kilometrů od Země. Výzkumníci se sondou stále mohou komunikovat, avšak informace, které cestují rychlostí světla, se k nám od ní dostanou za 16,5 hodiny. Světlo ze Slunce k nám pro srovnání putuje pouhých 8 minut.

Ačkoli sonda Voyager 1 tuto hranici překonala již v roce 2012, na palubě jejího novějšího kolegy se nachází nástroj, který nám o bráně do mezihvězdného prostoru poskytne zcela nová pozorování a data, která jsme dosud neměli možnost vidět. NASA zároveň uvádí, že ani jedna ze sond dosud neopustila Sluneční soustavu, a tento stav ještě nějakou chvíli potrvá. Za hranici soustavy je považován tzv. Oortův oblak, k jehož vnější hranici by se Voyager 2 měl dostat až za zhruba 30 000 let.

Zdroj: NASA, designboom