Foto: Peter Oravecz

Dům v Jižní Africe odhaluje integraci bydlení do přírody

Počin architektonického studia Bloc Architects citlivě implementuje čistou architekturu a komfortní bydlení do neosídlené lesní lokality.

11. prosinec 2018 13:51:19

Architektonická kancelář Bloc Architects navrhla dům pro mladého klienta do subtropické lesní lokality Durban v Jihoafrické republice. Moderní stavba vnáší do přírodního prostředí čisté horizontální linie kombinující brutální betonové struktury s dřevěnou fasádou a zároveň přináší novopečenému majiteli výdobytky moderního života v podobě bazénu či upravené zahrady.

Dům minimalistických krabicovitých tvarů stojí na nosných sloupech z oceli, přičemž stěny tvoří především čistá forma betonu, která v kombinaci s bohatě prosklenými stěnami a jemným dřevěným dekorem vytváří jednoduchou elegantní strukturu. Velmi vzdušný interiér je vyveden převážně z dřevěných materiálů a díky skleněným stěnám působí opticky velmi lehkým a přívětivým dojmem.

Exteriér budovy je doplněn o bazén, dlážděnou plochu a lehkou úpravu vegetace. Díky členitosti jednotlivých úrovní domu se zdá, jakoby bazén pronikal až do interiéru, ač je ve skutečnosti pouze částečně zastřešen přesahující betonovou masou. Střecha domu je dále doplněna o četnou flóru v podobě divokých travních společenstev subtropického pásma. Tyto rostliny zde kromě role estetické, kdy vytvářejí přechod mezi okolní přírodou a nově vystavěným sídlem, plní také úlohu izolační, jelikož pomáhají udržovat stálou teplotu domu a v letních měsících se podílejí na ochlazování budovy.

Zdroj: Archdaily.com