Zdroj: Keeo4design

Bezbariérová rozhledna na jihu Moravy nabízí jedinečnou architekturu i krásné výhledy

V jihomoravské vesničce Kobylí nyní kromě dobrého vína najdete také jedinečný kus architektury, který vám navíc nabídne nádherný výhled na vinařskou krajinu i vzdálené vrcholky Alp.

10. prosinec 2018 12:41:24

Poblíž vesnice Kobylí na jihu Moravy byla před několika týdny otevřena unikátní vyhlídka, kterou navrhlo brněnské architektonické studio Keeo4design. Dřevěná spirálovitá stavba ve tvaru kruhové rampy se nachází na Kobylím vrchu, který je s nadmořskou výškou 334 m. n. m. nejvyšším bodem v dané oblasti, a nabízí tak výhled jednak na vinařskou krajinu lednicko-valtické oblasti, a jednak na vrcholky Malých Karpat, a při dobré viditelnosti dokonce také rakouských Alp.


Zdroj: Keeo4design

V nejvyšším bodě se vyhlídka tyčí 7,5 metrů nad zemí. Autoři designu Jiří Vojtěšek a Jakub Roleček však věděli, že cílem rozhledny by neměla být pouze výška, ale také splynutí s okolní vinařskou krajinou. “Smyslem stavby by neměl být pouze výhled. Rozhledna by měla splynout s krajinou plnou vinohradů a přitom by ji neměla nijak narušit,” uvádí.

Kruhový tvar pak dle slov architektů “představuje životní cyklus přírody a symbolicky odkazuje na neustálý růst obce”. Díky využití nakloněné roviny na Stezce nad vinohrady nenajdete ani jeden schod, a jedná se tak o jednu z mála bezbariérově dostupných rozhleden, které v České republice najdete.

Zdroj: Keeo4design, Dezeen