Michal Škapa je writer, malíř, grafik i sochař. Jeho monografie vychází již ve středu

Ve středu 12. prosince od 18 hodin proběhne v Galerii Villa Pellé křest obsáhlé publikace k výstavě známého writera, malíře, grafika a nově i sochaře.

9. prosinec 2018 17:56:47

Výstavní a nyní i knižní projekt BABYLON poprvé uceleně představuje téměř kompletní výtvarný manuál jednoho z nejvýraznějších autorů spojených s českou graffiti scénou Michala Škapy aka TRONa. Ten vedle sebe staví své nejnovější gestické práce zaměřené na písmo jako abstraktní znak se šifrovaným obsahem a virtuózní drobnopisné realistické obrazy architektur, aby z nich vzápětí vybudoval zhuštěnou vrstevnatou fúzi, která bez respektu odráží komplikovanost současného světa. „Babylon, ať už výstavní, či knižní, je vyvrcholením poslední periody, kdy jsem se více věnoval městu jako civilizačnímu fenoménu, který mě nepřestává fascinovat”. Publikace BABYLON, jenž nyní vychází pod hlavičkou labelu a nakladatelství BIGGBOSS, „… jednak mapuje mou nejnovější práci, jednak v druhé části prezentuje i grafický experiment, který je pohledem do vlastní ateliérové kuchyně”, podotýká Michal Škapa.

Malba, airbrush, objekty, realizace, experimenty i vize, hlášky a tvůrčí procesy až do úrovně inspirací a skic. Dynamická cesta od malování po stavbách k malování staveb. Starozákonní Babylon jako aktuální metafora dneška. Věk úzkosti a Memento mori na vlastní kůži.* Autory textů v publikaci jsou kurátor výstavy Babylon, Radek Wohlmuth a rapper VLADIMIR 518, graficky vychytal Jan Matoušek.*

V průběhu večera, který se koná v rámci doprovodného programu výstavy bude možné monografii pořídit za zvýhodněnou cenu. K dispozici budou také předchozí publikace vydané k výstavám autora.

Michal Škapa / Tron (nar. 1978) je jeden z nejvýraznějších autorů spojených s českou graffiti scénou. Řadí se do silné generace writerů, která nastoupila v polovině 90. let, a dlouhodobě patří mezi její lídry. Jeho kvality potvrzuje i skutečnost, že se postupně dokázal prosadit i v běžném galerijním provozu. Patří do okruhu autorů legendární pražské Trafačky. V rámci volné tvorby pracuje v rozlišných médiích a formátech od nástěnných maleb – muralů, přes akrylové rukopisné abstrakce, airbrushové figurativní kompozice, po site-specific instalace a prostorové objekty, ale realizuje se i jako grafický designér. Je zakladatelem sítotiskové dílny Analog!Bros a blízkým spolupracovníkem labelu BiggBoss.

Účastnil se zásadních oborových prezentací, ať to byla u nás dosud nepřekonaná mezinárodní přehlídka graffiti a street-artu Names (2008), nebo výstava Městem posedlí (2012) v Galerii hl. m. Prahy. Prezentoval Českou republiku na EXPO 2010 v Šanghaji. Mezi jeho zásadní autorské výstavy patří 00 NIC v pražské Trafo Gallery (2011), Ode zdi ke zdi ve státní GAVU Cheb (2012) a přelomový Graffoman v pražské Chemistry Gallery (2014). Především na tento projekt navázal úspěšnou loňskou výstavou Analfabet v Trafo Gallery (2017) doprovázenou prvním velkým katalogem. Rok 2018 byl pro něj ve znamení přípravy zatím největší autorské výstavy BABYLON v Galerii Villa Pellé.