Zdroj: CNSA

Čína jako první v historii vyslala sondu na odvrácenou stranu Měsíce

Mise s názvem Chang’e-4 sestává ze statického modulu a pohyblivého robotického roveru, které vůbec poprvé v historii blíže prozkoumají povrch odvrácené strany Měsíce.

9. prosinec 2018 11:49:03

Z jihočínského kosmodromu Si-čchang v pátek vzlétla raketa nesoucí unikátní náklad. Na její palubě se totiž nachází přistávací modul, který se v případě, že vše půjde podle plánu, brzy zapíše do historie, když jako vůbec první lidský stroj dosedne na povrch odvrácené strany Měsíce, jež se vlivem tzv. vázané rotace nikdy neotočí směrem k naší planetě. Předchozí vesmírné mise již tuto “temnou stranu” zachytily z dálky, nicméně žádná zde dosud nepřistála.


Vázaná rotace Měsíce (vlevo), zdroj: Wikimedia Commons/Stigmatella aurantiaca

Modul Chang’e-4 by měl na měsíční povrch dosednout začátkem ledna v oblasti kráteru Von Kármán. Modul společně s roverem zde budou zkoumat především geologické aspekty a složení půdy a kamenů. Vědci shromážděná data následně zanalyzují a porovnají je s daty z přivrácené strany Měsíce. Na palubě modulu se rovněž nachází tříkilogramová nádoba s rostlinnými semeny a larvami bource morušového, které budou “nasazeny” do zdejší půdy s cílem zjistit, zda v ní dokáží růst.


Zdroj: Futurism, BBC