Zdroj: NASA/JPL-Caltech

Jak zní vítr na Marsu? Sonda InSight pořídila první zvukový záznam

Představu o vzhledu Rudé planety jsme již díky předchozím misím získali. Nyní si ji však poprvé můžeme také poslechnout.

8. prosinec 2018 11:06:32

Takřka celý svět před necelými dvěma týdny s napětím sledoval, jak sonda InSight úspěšně dosedla na povrch Marsu. Po přistání se postupně začala připravovat na výzkumné operace, přičemž pořídila i první snímky Rudé planety. A nyní zaznamenala také první zvukovou stopu, což se ještě žádné jiné misi na této planetě nepovedlo.


První snímek sondy InSight z povrchu Marsu, zdroj: NASA/JPL-Caltech

“Zachycení tohoto zvuku nebylo plánované. Nicméně jedním z cílů naší mise je měřit pohyb na Marsu, a to přirozeně zahrnuje také pohyb způsobený zvukovými vlnami,” uvádí v tiskové zprávě vedoucí mise Bruce Banerdt. Zvukový záznam byl zachycen hned dvěma zařízeními sondy, senzorem tlaku vzduchu, který vibrace ve vzduchu zachytil přímo, a seismometrem, který zase zachytil vibrace způsobené větrem foukajícím mezi solárními panely sondy.


Vědci rychlost tohoto větru odhadují na 16 až 24 km/h. Zdaleka se však nejedná o poslední zvukové záznamy z Rudé planety. NASA již nyní chystá další sondu s názvem Mars 2020, která bude vybavena dvěma speciálními mikrofony, které nám tamní zvukové prostředí ještě více přiblíží.

Zdroj: Engadget