Zdroj: Aston Martin

Aston Martin bude převádět klasické modely na elektrický pohon kvůli městským zákazům

Mnozí milovníci klasických aut převod na elektrický pohon považují za znesvěcení, nicméně vzhledem k přibývajícím zákazům spalovacích motorů ve městech jim dost možná nic jiného nezbude.

7. prosinec 2018 10:37:54

Aston Martin se přidává k automobilkám, které při prezentaci svých elektromobilů budoucnosti sází na nostalgii v podobě elektrických verzí kultovních klasik. Britská automobilka tento týden oznámila, že příští rok spustí program s názvem Heritage EV, v rámci kterého si majitelé klasických modelů budou moci své vozy nechat převést na plně elektrický pohon.


Zdroj: Aston Martin

Pro mnohé milovníky klasických vozů tento krok zcela jistě představuje nemyslitelné znesvěcení těchto historických klenotů, avšak pokud se v nich nadále chtějí projíždět městskými ulicemi, žádná jiná možnost jim nejspíš nezbude. Města napříč celým světem, především pak v Evropě, totiž v poslední době zavádí zákazy spalovacích motorů za účelem zvýšení kvality ovzduší.


Zdroj: Aston Martin

Aston Martin uvádí, že základem technologie těchto přeměn na elektrický pohon budou “klíčové komponenty” použité pro vývoj modelu Rapide E, limitované edice elektrického sporťáku, který má být v pouhých 155 exemplářích uveden na trh příští rok. Rapide E bude vybaven baterií o kapacitě 65 kWh, která poskytne dojezd “přes 320 km”, z 0 na 100 se dostane pod 4 sekundy a jeho maximální rychlost je stanovena na 250 km/h.


Aston Martin Rapide E, zdroj: Aston Martin

Převody starých modelů na elektrický pohon začnou dle slov automobilky během příštího roku, ceny však dosud nebyly zveřejněny.

Zdroj: The Verge