Foto: Designboom.com

Brazilský pavilon pro EXPO 2020 představuje dřevěnou vznášející se strukturu

Brazílie se bude na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji prezentovat netradičním pavilonem, jenž se vznáší nad úrovní terénu.

5. prosinec 2018 13:21:48

Brazilský pavilon, o jehož podobu se postaral architekt Gabriel Kozlowski a scénograf Gringo Cardia, představuje nad terénem se vznášející hnízdo z větví stromů a umožňuje tak návštěvníkům přímý kontakt s dědictvím Brazílie současných dní.

Nevšedně pojatá stavba s atypicky obrácenou topografií je doplněna šesti betonovými zdmi, které ohraničují a definují prostor pavilonu a zároveň reprezentují šest rozličných biomů, které se na území Brazílie nacházejí. Samotný interiér budovy pak nabízí několik na sobě nezávislých expozic, restauraci a výhled z futuristicky působícího prostoru.

Celá struktura pavilonu se inspiruje v brazilském zemědělství, které využívá techniku výsadby sazenic do slámy, čímž dochází k ochraně půdy před škůdci a zároveň zachování vyrovnaných tepelných podmínek. Budova je tedy podobně jako sláma vrstvena a to převážně ze dřeva, čímž pavilon upozorňuje na šetrnost k přírodě.

Vnitřní prostory pak kombinují šetrnost a udržitelnost s technologickým pokrokem, kterým si jihoamerická země za uplynulé dekády prošla. Interiér je tedy klimatizován průchodností vzduchu skrze dřevěnou fasádu v kombinaci s proudy tekoucí vody, které zvyšují vlhkost a vytvářejí příjemné vnitřní klima. Interiér se může též pochlubit využitím živé vegetace, jež je hojně zastoupena také v exteriéru podél nosných zdí.

Zdroj: Designboom.com