Zdroj: Hulton Archive/Getty Images

Einsteinův dopis zpochybňující Boha a náboženství byl vydražen za 66 milionů Kč

Geniální fyzik v tomto slavném dopise z roku 1954 nevybíravě popisuje svůj pohled na existenci Boha jakožto nejvyšší bytosti a také na koncept náboženství.

5. prosinec 2018 12:16:28

“Slovo Bůh pro mě neznamená nic než výraz a produkt lidské slabosti, Bible pak sbírku ctihodných, avšak stále spíše primitivních legend,” napsal v roce 1954 Einstein. Tento ručně psaný dvoustránkový dopis v němčině později vešel ve známost jako “dopis o Bohu”. Jeho adresátem byl německý filozof Eric Gutkind, který v zastával názor, že judaismus je výjimečným náboženstvím, přičemž tato svá tvrzení opíral také o Einsteinovy objevy.


Zdroj: AP

Slavný fyzik však navzdory svému židovskému původu jeho pohled na toto náboženství nesdílel, a právě prostřednictvím tohoto dopisu se proti němu ohradil. “Židovské náboženství je pro mě, stejně jako všechna ostatní náboženství, ztělesněním těch nejdětinštějších pověr. A židovský národ, k němuž s potěšením patřím a s jehož mentalitou jsem hluboce spřízněn, pro mě nemá žádné jiné kvality než ostatní lidé,” napsal.


Zdroj: AP

Dopis byl včera vydražen v aukci newyorského aukčního domu Christie´s za 66,3 milionu Kč (2,9 milionu dolarů), což je zhruba třikrát více, než za kolik byl prodán v roce 2008. Anglický překlad celého dopisu si můžete přečíst zde.

Zdroj: CNET, The Guardian, iRozhlas