Zdroj: Plompmozes/UNStudio

UNStudio přichází s vizí víceúrovňového města budoucnosti pro čtvrť v Haagu

Tzv. sociotechnické město se snaží jednak vyřešit zásadní otázky dnešní doby jako urbanizace a udržitelnost, a zároveň najít harmonii mezi technologií a každodenním životem obyvatel.

4. prosinec 2018 10:14:03

Architektonická firma UNStudio ve spolupráci s týmem expertů napříč různými obory vytvořila koncept “sociotechnického města”, které by mohlo vyrůst ve inovativní čtvrti Central Innovation District (CID) v centru nizozemského Haagu. Tato čtvrť se rozprostírá na území o rozloze zhruba 1 × 1 km uprostřed pomyslného trojúhelníku, který tvoří hlavní nádraží a další dvě centrální stanice.


Zdroj: UNStudio

V rámci vize sociotechnického města se však tato oblast promění v zelenou, soběstačnou, dvouúrovňovou čtvrť, kde nad současnou železniční infrastrukturou vznikne nová vrstva obytných a kancelářských budov, veřejného prostoru ve formě parku a městské mobility. Studio se v tomto konceptu snaží adresovat dvě největší výzvy, kterým města budoucnosti čelí: urbanizaci a udržitelnost.


Zdroj: Plompmozes/UNStudio

Celý návrh se tak točí kolem základních otázek, které zní: Jak může oblast, jako je CID, navzdory extrémní hustotě zalidnění v budoucnu zůstat soběstačnou a energeticky neutrální? Jak by taková městská čtvrť měla vypadat? A jak propojíte potřebnou technologii s lidmi, kteří zde žijí a pracují? Tyto otázky se následně dělí na jednotlivé problémy jako energie, mobilita, přizpůsobení se klimatu, vodní hospodářství a výroba jídla.


Zdroj: UNStudio

Nejvyšším cílem sociotechnického města je tedy překlenout propast mezi infrastrukturou a technologií na jedné straně a kvalitou života a sociálním blahobytem na straně druhé.

Zdroj: designboom