Zdroj: SpaceX

SpaceX opět láme rekordy: Jedna raketa Falcon 9 vzlétla a přistála již potřetí

Po dlouhá desetiletí byla většina velkých raketových boosterů používána pouze jednorázově. Muskova SpaceX však nyní použila jeden booster již potřetí, a to ještě zdaleka není konec.

4. prosinec 2018 09:02:38

Firma SpaceX Elona Muska včera dosáhla dalšího světového prvenství, když její orbitální raketa Falcon 9 již potřetí vynesla náklad na oběžnou dráhu a následně se bezpečně vrátila zpět na Zem. Raketa Falcon 9 Block 5 v pondělí v 10:34 místního času vzlétla z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii, aby o 7 minut později dosedla na autonomní přistávací plošinu v Tichém oceánu.


První start rakety Falcon 9 Block 5 v květnu letošního roku, zdroj: SpaceX

Tato konkrétní raketa byla poprvé použita při startu v květnu a následně opět v srpnu. Tři starty by však měly představovat pouze začátek, protože podle slov firmy je raketa Falcon 9 Block 5 navržena až pro 100 opakovaných využití. Právě znovupoužitelnost je klíčovým aspektem Muskovy vize levnějších a častějších cest na oběžnou dráhu.


Musk na svém Twitteru po přistání rakety uvedl, že dva kusy aerodynamického krytu minuly přistávací plošinu, ale přistály poblíž v oceánu. “Dvě poloviny aerodynamického krytu minuly plošinu, ale přistály hladce ve vodě. Máme v plánu je vysušit a použít znovu. Na troše plavání není nic špatného,” napsal Jihoafričan.

Na celý záznam startu se můžete podívat zde (zhruba od času 16:00):

Zdroj: CNET