Zdroj: Ryan Warner/DroneSeed

Americký startup obnovuje požárem zničené lesy pomocí flotily dronů

Inovativní systém v sobě snoubí technologii dronů, umělou inteligenci a bioinženýrství a může lidem značně ulehčit proces sázení nových stromů, který je velmi fyzicky náročný.

2. prosinec 2018 13:49:25

Americký stát Severní Karolína má za sebou nejhorší požár, který celé Spojené státy za posledních sto let zažily. Lidské ztráty, které tato ničivá katastrofa způsobila, se již bohužel nahradit nedají, je zde však alespoň naděje na obnovení zdevastované lesní vegetace. Sázení stromů však není tak jednoduchou činností, jak se na první pohled může zdát. Lidé na zádech nosí nesmírně těžké pytle se sazenicemi a manuálně je sází napříč kilometrovými úseky krajiny, přičemž vhodné lokace musí rovněž sami vyhodnotit.


Zdroj: DroneSeed

Startup ze Seattlu s názvem DroneSeed však nyní přišel s inovativním řešením, které by sázení stromů v oblastech zasažených požáry mohlo výrazně zefektivnit. Jedná se o kombinaci technologie dronů, umělé inteligence a bioinženýrství. Firma vyvinula drony, které dokážou samy vyhodnotit, kde se nachází vhodná místa pro nové stromy, a následně přímo zasadit sazenice.

Dron využívá technologii lidar, pomocí které vytváří 3D mapu dané oblasti, a multispektrální kameru, jež mu zase poskytuje údaje o půdě a vegetaci. Na základě těchto dat určí umělá inteligence ideální místo pro zasazení nového stromu. Sazenice však nejsou jen tak házeny na zem. Firma vyvinula speciální kapsle, které kromě samotné sazenice obsahují rovněž živiny a látky odpuzující zvířata, aby maximalizovala úspěšnost uchycení.


Zdroj: DroneSeed

Tento systém již prošel testováním ve spolupráci s neziskovými organizacemi a nyní, v prosinci, ho čeká první komerční projekt obnovy požárem zdevastované půdy.

Zdroj: Futurism