Stanice ISS slaví své 20. výročí nejdelším časosběrným videem z vesmíru
Časosběrné video astronauta Evropské kosmické agentury sestávající z 21 000 snímků vás hned dvakrát vezme kolem celé naší planety.
Evropská kosmická agentura ESA při příležitosti nedávných oslav 20. výročí fungování Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) zveřejnila fascinující časosběrné videozáběry, které zachycují, jak tato vesmírná výzkumná stanice obíhá naši planetu. Autorem záběrů je německý astronaut a geofyzik Alexander Gerst, soundtrack pak poskytl losangeleský hudebník Matt Piper.
Congratulations to humankind for 20 yrs of overcoming differences, sharing a vision and for creating the most valuable, complex & unlikely machine that has ever been built by humans – for the benefit of all. Let this be the foundation for a bright future! https://t.co/7XnBTuwssQ
— Alexander Gerst (@Astro_Alex) 20. listopadu 2018
Video vás vezme na cestu kolem Země, kdy z výchozího bodu nad Tuniskem zamíří nad čínský Peking a následně směrem k Austrálii. V pravém horním rohu obrazovku můžete vidět rovněž mapu světa, díky které můžete sledovat přesnou polohu stanice v daný moment. Přibližně v čase 3:25, když se stanice blíží k Novému Zélandu, si můžete vychutnat také východ Slunce.
Stanice ISS obíhá kolem Země rychlostí 28 800 km/h, a jedno oběhnutí jí tak trvá pouhých 90 minut. Gerstovo video tuto cestu 12,5krát zrychluje, takže během 15 minut můžete vidět, jak stanice Zemi úplně oběhne hned dvakrát. “Blahopřeji lidstvu k 20 letům překonávání rozdílů, sdílení jedné vize a k vytvoření toho nejcennějšího, nejkomplexnějšího a nejnepravděpodobnějšího stroje, který lidé kdy sestrojili – pro dobro všech. Nechť je toto základem zářné budoucnosti!” napsal Gerst na svém Twitteru.
Zdroj: Digital Trends