Zdroj: Rivian

Konkurence pro Teslu? Americký startup představil supervýkonný elektrický pickup

“Chceme pro pickupy udělat to, co Tesla udělala pro osobní automobily,” uvádí firma na svých stránkách.

28. listopad 2018 08:35:57

Elektromobilový startup Rivian na právě probíhajícím autosalonu v LA představil plně elektrický pickup s téměř neuvěřitelnými parametry. Vůz R1T na jedno nabití ujede až 640 km a jeho výkon mu zároveň umožňuje zrychlit z 0 na 100 za 3,2 sekundy. Pod jeho kapotou se nachází čtyři menší, ale zato výkonné elektrické motory (pro každé kolo jeden), jejichž celkový výstup lze nakonfigurovat na 300 až 562 kW. K dispozici budou tři verze modelu podle kapacity baterie, která umožní dojezd 370, 480 nebo 640 kilometrů.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený WGLT (@wgltnews),

Působivou technologií však disponuje také interiér vozu, v němž najdeme hned tři dotykové obrazovky. Největší z nich s uhlopříčkou 15,6" se nachází uprostřed palubní desky a slouží jako palubní počítač, další s uhlopříčkou 12,3" nahradila ciferníky za volantem a třetí je umístěna na zadní straně středové schránky. Hardwarová výbava dále zahrnuje kameru, lidar, radar či gps, přičemž tyto prvky společně poskytují 3. úroveň autonomie při jízdě po dálnici (řidič nemusí věnovat pozornost řízení).


Zdroj: Rivian

Nastavitelné vzduchové odpružení pickupu umožňuje zvýšit či snížit výšku podvozku až o 13 cm. V režimu off-road se tak vodotěsný vůz nachází více než 35 cm nad zemí, a přestože se jedná o elektromobil, může projíždět až metr hlubokou vodou. Mezi další působivé součásti výbavy patří také tři 110voltové zásuvky, díky kterým můžete využít energii baterie pro dobíjení dalších zařízení.

Cena pickupu R1T začíná přibližně na 1,6 milionu Kč, přičemž rezervaci společně se zaplacením zálohy 23 000 Kč je možné učinit již nyní. První zákazníci svůj vůz dle plánů obdrží koncem roku 2020.

Zdroj: Rivian, designboom