Zdroj: Furhat Robotics

Robot od švédského startupu mění obličeje i osobnost a komunikuje jako člověk

Většina nových robotů, o kterých takřka denně čteme v různých médiích, je vyvíjena pro nějaký účel. Furhat se však vydává zcela opačným směrem a není určen pro konkrétní využití, což je zároveň jeho největší předností.

26. listopad 2018 15:35:16

Stockholmský technologický startup Furhat Robotics představil světu robota s umělou inteligencí, který dokáže měnit obličeje a s nimi také svou osobnost. Furhat je tzv. sociální robot, který byl sestrojen, aby komunikoval s lidmi způsobem, který je nám vlastní. Při komunikaci tedy mluví, naslouchá, vyjadřuje emoce a udržuje oční kontakt.

Svou lidskou podobu robot Furhat získal díky speciálnímu systému zpětně promítaných obličejových animací. Součástí tohoto systému je displej ve tvaru obličeje s neprůhlednou maskou, na kterou lze promítat různé obličeje. Tuto masku lze v závislosti na druhu využití rovněž vyměnit, a robot ve tvaru busty tak může nabývat různých osobnosti. Lidský dojem pak dotváří systém tří stupňů svobody, který robotovi umožňuje věnovat pozornost různým předmětům a lidem.


Zdroj: Furhat Robotics

Uvnitř robota se nachází sofistikovaný operační systém, jenž mu umožňuje zvládat velmi výmluvné a také rychlé interakce, kdy si v případě nutnosti zjednodušuje a zabstraktňuje komplikované chování uživatelů. Díky tomu ví, kdy k němu někdo mluví a kdy naslouchat konverzacím, které se odehrávají v jeho okolí. Firma dle svých slov neměla při jeho vývoji žádný konkrétní záměr co do využití, nicméně zároveň uvádí, že může například sloužit jako informační pro zákazníky, dělat člověku společnost, školit zaměstnance (viz video níže), či dokonce vyučovat jazyk.

Ačkoli Furhat pro širokou veřejnost ještě nějakou dobu k dostání nebude, firma již nyní pracuje se jmény jako Disney, Merck či Honda a společně se pro něj snaží najít co nejlepší uplatnění.

Zdroj: Engadget, designboom