Zdroj: Docubyte

Fotosérie Cosmic Pop! oslavuje brutální design sovětského vesmírného programu

Když sovětští inženýři navrhovali objekty vesmírného programu, krása byla nejspíš až na posledním místě žebříčku priorit, pokud se na něj vůbec vešla. Přesto nám však dnes jejich výtvory svou estetikou velmi imponují.

26. listopad 2018 10:33:56

Je to již více než 60 let, co Sovětský svaz vypustil do vesmíru historicky první umělou družici s názvem Sputnik 1, a navždy tak změnil dějiny. Tato pípající hliníková koule odstartovala závody v dobývání vesmíru, které s sebou přinesly celou řadu do té doby neslýchaných technologických počinů. Sovětští designéři a inženýři si vzhledem k zaměření na technologickou funkčnost v té době nejspíš neuvědomovali, jakou krásu ve skutečnosti vytváří.


Sputnik 1, zdroj: Docubyte

Tyto stroje a předměty totiž při zpětném ohlédnutí nabyly velmi působivou brutální estetiku. Uznávaný a oceňovaný footograf Docubyte nyní na oslavu sovětského vesmírného programu a jeho brzkých designů představuje fotosérii s názvem “Cosmic Pop!”, která dobyvatelům vesmíru vzdává hold velmi originálním způsobem.


Raketoplán Buran OK-GLI, zdroj: Docubyte

Mezi zachycenými objekty můžete vidět například testovací raketoplán Buran OK-GLI, který vznikl vroce 1984 jakožto první sovětský raketoplán a byl využíván pro zkuševní lety, vesmírný skafandr Orlan určený pro pohyb mimo vesmírnou stanici, helmu prvního muže ve vesmíru Juriho Gagarina, lunární modul LK, pomocí kterého se Sověti neúspěšně pokusili dopravit člověka na Měsíc, či již zmíněný legendární Sputnik, jenž celou tuto vesmírnou éru v roce 1957 zahájil.

Na více snímků ze série se můžete podívat zde:

Zdroj: designboom