Foto: Gijo Paul George

Nová budova německého velvyslanectví v Ománu kombinuje typické německé a ománské prvky

Nová reprezentativní budova německého velvyslanectví v ománském hlavním městě Maskat kombinuje typické ománské prvky s funkční německou architekturou.

25. listopad 2018 15:19:53

Spolková republika Německo vystavěla v Sultanátu Omán novou budovu velvyslanectví, jejíž architektonické zpracování dbá na dodržování architektonických tradic Blízkého východu, které jsou zároveň vkusně zkombinovány s německou funkčností a precizností.

Nevšední budova vyrostla v diplomatické čtvrti ománského hlavního města Maskat na základě kolaborace architektů Mohameda Sultana Al Salmy a Daniela Schulze Wethmara. Tato nevšední mezinárodní spolupráce nechala vzniknou autentickému pojetí velvyslanectví, jehož koncept se nese ve velmi osobitém reprezentativním stylu.

Celá stavba krabicovitého tvaru je postavena nad úrovní okolního pozemku tak, aby ji nemohly nijak ohrozit silné přívalové deště, které jsou specifikem jinak extrémně suchého ománského podnebí. Vstupní prostor se nese ve velmi reprezentativním duchu. Je d*oplněn výsadbou regionální zeleně a vzrostlých palem*, které jasně definují hranici pozemku a zároveň vytvářejí nezbytný stín. Stín je zároveň zajištěn i pojetím kamenné fasády, která přesahuje daleko za úroveň oken a funguje tak zároveň jako clona před přímým slunečním svitem v interiéru.


Foto: Gijo Paul George

Struktura celého exteriéru odráží přísná proporcionální pravidla, do kterých jsou zároveň zapracovány vysoké vertikální okraje oken nebo ornamentální dekory, které jsou typickými znaky tradiční ománské architektury. Z každé strany budovy se dále nachází malé nádvoří nabízející možnost relaxace v zeleni s vodními prvky.

Interiér velvyslanectví poskytuje soukromou rezidenci velvyslance, recepci a kanceláře. Celý vnitřní prostor se nese v bílé barvě, která je doplněna dlažbou z leštěných regionálních kamenů. Typickým prvkem interiéru se stává ornamentální zpracování oken. Celkově budova zajišťuje příjemné a funkční pracovní prostředí v jinak velmi náročných klimatických podmínkách a zároveň se díky důrazu na symetrickou proporcionalitu stává vizuálně jasně reprezentativním místem pro mezinárodní vztahy Německa.

Zdroj: Archdaily.com