Zdroj: MIT

Prototyp letadla od MIT létá bez pohyblivých dílů či fosilních paliv

Tento tichý a lehký letoun nepohání vrtule ani trysky, ale iontový vítr, díky čemuž neprodukuje žádné škodlivé emise.

24. listopad 2018 16:12:14

Tým inženýrů z MIT sestrojil a úspěšně vyzkoušel první letadlo, které neobsahuje žádné pohyblivé součásti. Na rozdíl od běžných letadel poháněných turbínami využívá k letu tzv. iontový pohon, díky čemuž nespaluje fosilní paliva a je také naprosto tiché. Takřka každé letadlo, které dnes brázdí oblohu napříč celým světem, využívá k letu pohyblivé součásti jako vrtule, turbíny či trysky.


Zdroj: MIT

Prototyp z dílny MIT o hmotnosti 2,3 kilogramů a rozpětí křídel 5 metrů však pohání tzv. iontový vítr. Jedná se o tichý, ale silný proud iontů, který vzniká přímo na palubě letadla. Několik drátů natažených podél křídla a pod ním tvoří kladnou a zápornou elektrodu. Jakmile dojde k jejich elektrizaci pomocí Li-pol baterií, začne se okolní vzduch ionizovat a vzniká právě iontový vítr, jenž dokáže vyprodukovat dostatečný tah pro zajištění stálého letu. Při testovacích letech v uzavřené hale se prototyp dokázal udržet ve vzduchu na vzdálenost 60 metrů.


Zdroj: MIT

“Jedná se o vůbec první let stálý let letadla, jehož pohonný systém neobsahuje žádné pohyblivé součásti,” říká v tiskové zprávě Steven Barrett, docent letectví a astronautiky na MIT a spoluautor prototypu. Přestože tento prototyp představuje zatím pouze ověření konceptu a jeho pohon je stále značně neefektivní, otevírá dveře budoucímu pokroku. “Otevírají se nám tak nové potenciální možnosti pro vývoj letounů, které budou tišší, mechanicky jednodušší a nebudou vypouštět spalovací emise,” dodává Barrett.

Zdroj: designboom