Mezinárodní vesmírná stanice oslavuje svoje 20. narozeniny!

Nejdražší a nejkomplexnější objekt, kterou kdy lidstvo postavilo slaví 20 let své existence

24. listopad 2018 14:01:01

20. listopadu oslavila Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) svoje 20. narozeniny. Přesně před 20 lety byl totiž vynesen do vesmíru první modul Zarja. Od té doby nakynula a ohromuje nás svými schopnostmi a velikostí. Posuďte sami:

Létá ve výšce přibližně 400 km nad zemským povrchem rychlostí 7,7 kilometrů za sekundu (!), takže jeden oblet okolo Země trvá přibližně 90 minut. Docela často prolétá i nad Českou republikou.

Podél osy hlavního nosníku měří 109 metrů a podél osy modulů 51 m, přičemž vnitřní obytný objem je 907 m3 (neudává se plocha jako u bytů, jelikož kvůli mikrogravitaci jsou všechny “podlahy” zároveň stropy, takže můžete umisťovat věci kam chcete – to by se lidem z IKEA líbilo). Pro takto velkou loď je potřeba plno počítačů a kabelů. Počítačů je tak přes 50 a kabely jsou v celkové délce přes 8 kilometrů.

ISS je od roku 2000 stále obydlena lidmi. Astronauti vlastně fungují jako obsluha této obří laboratoře. Uskutečňuje se na ní výzkum z řady odvětví. Dozvídáme se tak více o medicíně, biologii, radiaci, ale třeba i o 3D tisku.

Se svými odhadovanými náklady přes 100 miliard dolarů se jedná o nejdražší a nejkomplexnější objekt, kterou kdy lidstvo postavilo.

Je toho ještě hodně, ale o tom zase příště. Tak (opožděně) všechno nejlepší!