Zdroj: NASA

Prototyp nadzvukového dopravního letounu od Lockheed Martin vznikne již do 3 let

Je to již 15 let, co byl vyřazen z provozu legendární Concorde. Nadzvukovým letům však dost možná ještě neodzvonilo. Prvního prototypu se dočkáme již v roce 2021, byť bude sloužit pouze pro testovací účely.

23. listopad 2018 10:12:51

Přední letecký výrobce Lockheed Martin začal pracovat na výrobě první části nadzvukového letounu X-59, na kterém spolupracuje s agenturou NASA. Cílem tohoto partnerství je přinést nadzvukové létání zpět do komerční letecké dopravy. V dubnu dostala firma od NASA zakázku v hodnotě 5,7 miliard Kč, přičemž její dokončení v podobě zahájení testovacích letů je naplánováno již na rok 2021.


Zdroj: Lockheed Martin

NASA bude prostřednictvím jednomístného letounu X-59 následně zkoumat, zda snížení aerodynamického třesku, který běžně produkují dnešní stíhačky, povede k přijetí nadzvukových letů nad obydleným územím veřejností. Bude uskutečněno několik letů nad komunitou 500 dobrovolníků, při kterých budou shromažďována data o jejich reakcích. Tato data pak mohou vést ke zrušení zákazu nadzvukových přeletů nad pevninou Spojených států.


Zdroj: NASA

Aerodynamický design letounu v podobě protáhlého a štíhlého trupu mu umožňuje tento třesk výrazně snížit. Při dosažení nadzvukové rychlosti tak bude vydávat zvuk, jehož hlasitost bude přibližně stejná, jako když zavřete dveře od auta. Vzhledem k tomu, že letoun bude létat ve výškách okolo 16,5 km rychlostí 1512 km/h, se očekává, že bude takřka neslyšitelný.

Zdroj: NASA, designboom