Foto: Archdaily.com

Ekologický dům ve Švýcarsku představuje alternativu ke klasickému bydlení

Ekologický obytný dům poblíž Ženevy postavený z přírodních materiálů maximalizuje využití prostoru pozemku.

23. listopad 2018 09:16:05

Obytná stavba nedaleko švýcarské Ženevy nesoucí označení CasaCCFF představuje svou koncepcí výraznou alternativu k zavedenému archetypu obytných domů na území Švýcarska. Dům ve tvaru průmyslové továrny využívá téměř výhradně přírodní materiály a nabízí nízkonákladové ekologické bydlení se značným využitím přírodního světla.

Celý dům stojí na řadě nosníků a vznáší se tak nad terénem. Prostor pod domem je vzhledem k malým rozměrům pozemku důmyslně využit jako otevřená zahrada poskytující možnost venkovního posezení v teplých měsících, případně pěstování rostlin méně náročných na světlo.


Jednotlivé komponenty budovy vznikly jako prefabrikáty, což usnadňuje konstrukci a snižuje pořizovací náklady. Členitá střecha odkazující na tovární halu pak disponuje širokou škálou prosklených otvorů, které umožňují prosvětlení domu přirozeným světlem a v kombinaci s velmi účinnou termoizolací zároveň přispívají k udržování přirozené teploty budovy bez využití jiného způsobu vytápění.

Dům CasaCCFF postavený téměř pouze ze dřeva během několika málo dní za minimální náklady tak představuje zajímavou alternativu k tradičnímu bydlení, které je finančně nesrovnatelně náročnější a ekologicky neefektivní.

Zdroj: Archdaily.com